wtorek, 13 grudnia 2016

Szybki sposób na barszcz czerwony na zakwasie


Prawdziwy barszcz to zalewa z kiszonych buraków, bardzo zdrowy probiotyk. Do ukiszenia buraków potrzebujemy trzech składników: buraków, wody i bakterii. Bakterii nie trzeba dodawać, same przywędrują z powietrza. W odpowiednich warunkach proces kiszenia trwa wtedy około 5 dni - patrz nasz poprzedni przepis na zakwas z buraków. Proces takiego kiszenia może być problematyczny - zwykle wygrywają bakterie, ale czasami przed ukiszeniem może pojawić się pleśń.

Jest jednak sposób aby ten proces przyśpieszyć i dobrze ukierunkować. To solidny dodatek wlaściwych bakterii. Doskonale nadaje sie do tego ocet jablkowy, tylko uwaga, ocet powinien być niepasteryzowany i niefiltrowany (czy niepozbawiony bakterii). Taki ocet można kupić, ale można też zrobić - patrz nasz przepis na:

Szybki przepis na zakwas:
  • naczynie (emailowane lub ceramiczne) wypełniamy w 2/3 burakami krojonymi w cienkie plastry
  • zalewamy przegotowaną zimną wodą tak żeby przykryć buraki
  • dodajemy octu jabłkowego (niepasteryzowanego i niefiltrowanego) - powinno wystarczyć około 100 ml na 5 litrowy garnek
  • można dodać przyprawy tak jak w naszym poprzednim przepisie, ale nie trzeba. Przyprawy mogą być dodane przy podgrzewaniu przygotowanego zakwasu, czyli tuż przed podaniem barszczu

Naczynie umieszczamy w ciepłym miejscu, na przykład przytulone do ciepłego kaloryfera. Proces takiego kiszenia trwa zwykle tylko 1 lub 2 dni. Wszystko zależy od temperatury i jakości/ilości dodanych bakterii. Jak poznać, że już mamy zakwas? Wskazuje na to spienienie na powierzchni. Spieniony zakwas mieszamy i możemy go już używać albo jeszcze zostawić na 12 godzin, żeby jeszcze nabrał smaku i dojrzał w chłodniejszym miejscu. Poźniej zakwas trzymamy w lodówce - zakwas będzie dalej dojrzewał i nabierał smaku, tylko już wolniej.

Powyżej na zdjęciu buraki tuż po zalaniu wodą, poniżej szklanka już gotowego młodego zakwasu po półtorej doby kiszenia.


Kolejnym etapem kiszenia może być pojawienie się białego nalotu na powierzchni, nalot można usunąć papierowym ręcznikiem lub przefiltrowując zakwas przez sitko i ręcznik. 

Zamiast octu jako startera mozna oczywiście też użyć zakwasu z burakow - bedziemy go mieć po pierwszym kiszeniu. Smacznego!


PS. Tak wygląda przepis na naturalny barszcz, woda + buraki + bakterie, do których możecie dodać naturalne przyprawy. Porównajcie sobie to ze składem barszczu w kartonie i nie porównujcie z barszczami w proszku - bo nie ma czego porównywać. Poniżej skład przykładowego produktu w kartonie - co ważne zero przyjaznych bakterii, czyli cennego probiotyku:
sok z buraków ćwikłowych z zagęszczonego soku z buraków ćwikłowych, sok jabłkowy z zagęszczonego soku jabłkowego, cukier, woda, sól, maltodekstryna, uwodorniony tłuszcz palmowy, hydrolizat białka, suszone koncentraty i ekstrakty warzyw, suszone warzywa (cebula, por, korzeń lubczyka), dekstroza, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, barwnik - ryboflawiny, wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, 5'rybonukleotydy disodowe, ekstrakty przypraw, glukoza, aromaty zawierają serwatkę z mleka, pszenicę i przyprawy
No i porównajcie smak!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz