piątek, 22 października 2010

Masło jabłkowe

Masło jabłkowe jest niczym innym jak jabłkową marmoladą, przygotowaną poprzez długie, powolne gotowanie jabłek, tradycyjnie z dodatkiem octu jabłkowego lub wody, doprawione cynamonem, goździkami i innymi przyprawami. Długie gotowanie sprawia, że cukier w jabłkach karmelizuje nadając całości ciemno brązowy kolor.

Masło jabłkowe jest najczęściej używane jako dodatek do kanapek, sos i przyprawa do różnych potraw, składnik wyrobów cukierniczych. W niektórych regionach Ameryki Północnej przygotowywanie masła jabłkowego jest celebrowanym wydarzeniem rodzinnym z długą tradycją. Trwający cały dzień proces warzenia w wielkich kotłach nad paleniskiem wymagał zaangażowania wielu członków rodziny. W Holandii masło jabłkowe jest popularnym dodatkiem do kanapek, jako główny składnik lub z serem.

W przepisach na masło jabłkowe najczęściej znajdziecie, że jabłka należy obrać i wydrążyć środki przed przygotowaniem. Tak się składa, że wszystko co najlepsze w jabłku jest skoncentrowane tuż pod skórką i w skórce. Również pektyny - korzystne dla zdrowia i nadające większą gęstość - są obecnie głównie w skórce i środkach jabłek. Dlatego do gotowania najlepiej jabłek nie obierać, ani nie wydrążać środków. Lista składników masła jabłkowego zawiera zwykle cukier, ale my jesteśmy zdania, że w jabłkach jest go dokładnie tyle ile potrzeba. Do robienia masła jabłkowego najlepiej wybrać jabłka, które się dobrze "rozpiekają".

Kroimy jabłka w ćwiartki, wrzucamy do garnka, dodajemy nieco wody na dno (ewentualnie nierafinowanego octu jabłkowego lub jabłecznika jeżeli mamy) i gotujemy. Już na samym początku można dodać goździków, ziela angielskiego i cynamonu (cynamonu nie żałujemy).

Teraz już wszystko zależy od sposobu gotowania jaki wybraliśmy i naczynia. Gotowanie można podzielić na 2 etapy - w pierwszym rozgotowujemy jabłka (około pół godziny), w drugim, aby uniknąć przypalenia, otrzymaną marmoladę gotujemy w łaźni wodnej - czyli garnku wstawionym do innego, w którym gotuje się woda - lub na płytce zabezpieczającej przed przypaleniem (conajmniej 2 godziny, im dłużej tym lepiej). Jeżeli garnek ma grube dno i stosujemy niewielkie grzanie wszystko można zrobić w jednym etapie mieszając od czasu do czasu i przykrywając garnek w momencie kiedy odparowanie większej ilości wody będzie groziło przypaleniem. Nam tak to się właśnie udało.

Następnie przecieramy ugotowaną papkę przez sitko. Z połowy 5-litrowego garnka świeżo pokrojonych jabłek, po ugotowaniu i przetarciu pozostała nam jedynie stołowa łyżka włókienek ze skórek i środków. Przetartą papkę można jeszcze doprawić sokiem z cytryny, nieco podgotować i gotowe!

Masło jabłkowe to nie tylko dodatek wyłącznie na słodko. Świetnie komponuje się z wyraźnym smakiem umami (więcej o smaku umami) czyli na przykład z długodojrzewającymi serami i mięsem na kanapkach.

Smacznego!

3 komentarze:

  1. U mnie w domu się robi takie 'masło jabłkowe':) Jest przepyszne!

    OdpowiedzUsuń
  2. takie masło jabłkowe jest wysmienite, zrobiłem tym sposobem również masło gruszkowe, jest nawet jeszcze lepsze, gruszki były takie malutkie okrągłe.

    OdpowiedzUsuń