sobota, 4 września 2010

Warzywa sezonu: słodka papryka

Słodka papryka, chociaż dostępna w sklepach przez cały rok, jest najbardziej wartościowa i smaczna w okresie jej naturalnych zbiorów pod koniec lata aż do późnej jesieni.

Słodka papryka to kolorowa ochrona przed wolnymi rodnikami. Różnorodne jaskrawe kolory papryki są związane z wysoką zawartością różnego rodzaju karotenoidów zmieniających się w organizmie w witaminę A. Oprócz witaminy A, słodka papryka to bardzo bogate źródło witaminy C. Duża zawartość tych dwóch przeciwutleniaczy, razem z innymi towarzyszącymi substancjami, gwarantuje neutralizację wolnych rodników a tym samym spowalnia procesy starzenia i obniża ryzyko wielu chorób. Sztuczne suplementy nie gwarantują takiego działania i mogą powodować kłopoty z systemem odpornościowym (czytaj więcej o antyoksydantach w formie suplementów).

Badania pokazują, że o spożywanie dużych ilości witaminy C i A powinni szczególnie dbać zagrożeni chorobami układu krwionośnego, zapaleniem stawów, nowotworami, palacze. Stwierdzono, że spożywanie pożywienia bogatego w pomarańczowy karotenoid kryptoksantynę (najwięcej w czerwonej papryce, dyni, pomarańczach) obniża ryzyko raka płuc u palaczy o 37%.

Jedna szklanka pokrojonej czerwonej papryki (około 100g) dostarcza ponad 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C i A.

Papryka należy do warzyw, które szczególnie warto kupować wyłącznie z ekologicznych upraw (patrz Które warzywa i owoce warto kupować ekologiczne/ organiczne?). Uprawa papryki jest narażona na duże straty przez szkodniki, które zwalcza się toksycznymi insektycydami. Dotyczy to szczególnie upraw pod osłonami - cieplarniane warunki sprzyjają rozwojowi pasożytów.

Kilka pomysłów na czerwoną paprykę:
  • cienko pokrojona jako dodatek do sałatki
  • szybko przysmażona razem z cebulą i selerem naciowym z dodatkiem tofu, owoców morza czy odrobiny mięsa
  • zapiekana papryka faszerowana warzywami, ryżem brązowym, serem
  • zupa węgierska z papryką i innymi warzywami
  • leczo - duszona papryka i inne warzywa w gęstym sosie
  • jedno z najbardziej dekoracyjnych warzyw do podania na tacy z innymi surowymi warzywami i dipami

Sprawdź również właściwości ostrej papryki.


Źródło:
Whfoods.com: Bell peppers

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz