środa, 4 sierpnia 2010

Lecznicze właściwości papryki chili

Sproszkowana papryka chili to rodzaj ostrej przyprawy, wyrabianej z papryki rocznej. Jedna z najbardziej znanych odmian to cayenne. Wysuszona i zmielona papryka jest sprzedawana najczęściej w postaci czerwonego proszku jako "chili", "pieprz kajeński", "pieprz cayenne", "pieprz turecki", "pieprz gwinejski" lub płatków (grubo zmiażdżone nasiona) oraz jako główny składnik ostrych sosów (np. tabasco).

Swój ostry smak papryki zawdzięczają substancji zwanej kapsaicyną, która wykazuje wiele właściwości leczniczych m.in. przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyrakowe, korzystnie wpływa na układ krążenia oraz trawienny. Czym ostrzejsza papryka tym zawiera więcej kapsaicyny. Oprócz tego pieprz kajeński to niezwykle bogate źródło witaminy A.

Obok kurkumy, pieprz kajeński to jedna z najbardziej cenionych przypraw o działaniu leczniczym i detoksykującym według tradycyjnej medycyny wschodu. Tradycyjne zastosowania obejmują użycie jako środek wykazujący ekstremalne działanie ogrzewające, wzmacniający osłabione funkcje wątroby, pobudzający układ krążenia, powstrzymujący krwawienia, jako składnik mieszanek ziołowych wpływający na szybką absorpcję i lepszą dystrybucję innych leczniczych składników mieszanki. Również używany w wyjątkowych sytuacjach jak omdlenia, stany szoku, nawet przy zatorach i atakach serca do przełamania negatywnych efektów ostrego stanu.

Właściwości:
 • Przeciwzapalne - kapsaicyna okazała się efektywnym środkiem w leczeniu zapalenia nerwów m.in. w łagodzeniu bólu związanego z zapaleniem stawów, łuszczycą, neuropatią cukrzycową. Składnik maści przeciwbólowych
 • Antyrakowe - kapsaicyna jest przedmiotem wielu badań w kierunku antyrakowych właściwości, do tej pory potwierdzono kilka mechanizmów działania przeciwnowotworowego
 • Naturalny środek przeciwbólowy - zaobserwowano znaczne złagodzenia bólu dzięki podawaniu kapsaicyny w chorobie zwyrodnieniowej stawów, łuszczycy, bólach głowy
 • Wspomaganie układu krążenia - odmiana cayenne oraz inne odmiany ostrej papryki mają korzystny wpływ na układ krążenia np. zapobiegając agregacji płytek krwi i rozpuszczając skrzepy. Ponadto korzystnie pobudza krążenie krwi. W społecznościach gdzie spożywa się znacznych ilości ostrej papryki obserwuje się mniej ataków serca, udarów czy zatorów
 • Korzystny wpływ na układ pokarmowy - ostre papryki mają nieuzasadnioną reputację szkodzenia w wypadku wrzodów żołądka. W rzeczywistości jest odwrotnie, ostra papryka stymuluje komórki wyściełające żołądek do produkcji korzystnych soków ochronnych i wykazuje działanie bakteriobójcze oraz łagodzące dla przewodu pokarmowego.
 • Zapobieganie oraz ulga w przeziębieniach - nie tylko poprzez redukcję bólu ale także dzięki wspomaganiu wydalania śluzu i likwidowaniu opuchlizny błon śluzowych (efektywny środek przynoszący ulgę przy "zatkanym nosie"). Pieprz kajeński może zapobiec przeziębieniu jeśli zastosujemy go przy jego pierwszych objawach w formie herbatki jako środek napotny. Przy głębokim i przewlekłym przeziębieniu nie należy go stosować (może pogłębiać osłabienie).


Sprawdź przepis na kiszoną kapustę z dodatkiem chili.
Sebastian Kmiecik

5 komentarzy:

 1. kubek rosołku z łyżeczką chili to mój przepis na ból gardła, wypali bakcyle na śmierć:D
  Polecam dla hard-korowców;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A do tego można je w dość prosty sposób uprawiać w domu! :) Nie zajmują dużo miejsca i wydają spore plony - a przecież nie używa się ich bardzo dużo :) Szczerze polecam!

  OdpowiedzUsuń
 3. niewiem jak i ile mam podlewać moją papryczkę chlili a do tego niewiem ja ka to odmiena? może ktoś pomorze

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja robię kimchi i wszystkim polecam!!!!
  ostra pasta paprykowa i papryka zmielona to jedne z głównych składników, poza dużą ilością czosnku, surowego imbiru, marchwi, rzepy:)
  oto wskazówki:
  http://www.korea-online.pl/75-23-przepis-mak-kimchi.htm
  i do przepisu jedna uwaga - kapustę poszatkowana na średnie kawałki zasalamy i tak zostawiamy na 24h, później płuczemy i kontynuujemy przepis.
  Smacznego!!!
  ps. u nas w domu jemy kimchi od września i do tej pory żadne choroby sie nas nie imają, a Koreańczycy jedzą kimchi cały rok i do wszystkich potraw:)

  OdpowiedzUsuń
 5. ooo nie wiedziałam, że te papryczki mają aż tyle właściwości:) to dobrze bo je uwielbiam:)

  OdpowiedzUsuń