O diecie

piątek, 28 maja 2010

Korzystaj z liści rzodkiewki

Biorąc pod uwagę wartości zdrowotne, wiele wskazuje, że lepiej wyrzucać korzenie niż liście.

Liście są doskonałym źródłem witaminy C, wapnia, fosforu i żelaza. Zawartość tych składników jest kilka razy wyższa niż w korzeniu oraz wyjątkowo wysoka w porównaniu do innych roślin [1]. Jest to około 2 razy lepsze źródło witaminy C niż sok z cytryny a także wapnia i żelaza niż szpinak.

Liście rzodkwi są cenione przez dalekowschodnich terapeutów między innymi jako skuteczny lek przeciw żółtaczce (świeży sok) oraz za właściwości odtruwające i przeciwnowotworowe (świeży sok, jako główny składnik zup leczniczych i na surowo).

Naturalna medycyna wschodu korzysta z liści, nowoczesna zachodnia bada ich skład i właściwości. Badania byłyby pewnie znacznie bardziej zaawansowane gdyby nie to, że badano przede wszystkim korzenie, które mają słabe działanie przeciwnowotworowe w porównaniu do innych najbardziej skutecznych roślin (np. brokuła). Liście i korzenie rzodkiewki mają zupełnie inny skład glukozynolanów (glukozynolatów) - cenionych związków o działaniu antyrakowym. W porównaniu do korzenia, glukozynolany w liściach mają nawet do 45 razy większą zdolność aktywacji enzymów odtruwających (enzymy II fazy odpowiedzialne za usuwanie kancerogennych czynników z organizmu) [2]. Przeciwnowotworowy potencjał liści rzodkwi jest porównywalny do kwiatu brokuła lub większy, niemniej jednak badaniu brokułów poświęcono do tej pory znacznie więcej uwagi.

Liście mają gorzko-ostry smak, można je podawać na surowo do sałatek lub przyrządzać na ciepło tak jak wszystkie inne liściaste warzywa (np. jak szpinak, składnik zup, pesto, kiszonek - przykładowe przepisy można znaleźć pod zakładką: liście rzodkiewki). Liście powinny być młode i pochodzić z ekologicznych upraw (bez oprysków).

Sebastian Kmiecik

[1] H.K. Bakhru. Foods that heal: The natural way to good health.
[2] T.J. O'Hare, L.S. Wong, L.E. Force. RADISH LEAVES AND RADISH ROOTS: ARE WE EATING THE RIGHT PART FOR CANCER PREVENTION? ISHS Acta Horticulturae, 2009

5 komentarzy:

 1. Magda Gessler o liściach rzodkiewki:
  Liście rzodkiewki są niedoceniane. W sklepie kupujemy rzodkiewkę już bez liści, rzadko kiedy też uprawiamy ją samodzielnie. Szkoda, bo gdy korzenie rzodkiewki są jeszcze młode i niewykształcone, wtedy ich liście smakują najwspanialej. Stanowią znakomity dodatek do sałat, nadając im wiosennej lekkości i lekkiej pikanterii..
  http://www.wprost.pl/ar/204177/Liscie-niespodziewanie-jadalne/?O=204177&pg=0

  OdpowiedzUsuń
 2. Jadam, bardzo mi smakują :P ale na targu wszystkie kobiety się dziwią bo to przecież niejadalne (nawet spotkałam się z opinią że trujące)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopóki młode, używam do zupy, sałatek albo duszę na maśle z korzonkami. Są doskonałe!

  OdpowiedzUsuń
 4. super info:) dzięki wielkie, korzystałam w nich przy okazji wpisu o sałatce z rzodkiewki :) Pozdrawiam!

  wpis do podejrzenia tutaj: http://alkitchen.blogspot.com/2013/04/zaskakujaca-saatka-z-rzodkiewki-full-raw.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Liście rzodkiewki jemy od ok. 30 lat. Informację o ich cennych właściwościach znalazłam w czasopiśmie dla "Miś" dla małych dzieci. Wniosek: dorośli też powinni zabawić się w dzieci :)
  Dana

  OdpowiedzUsuń